Účastníci z celého Slovenska a Českej republiky, networking, panelové diskusie, prezentácie, ale najmä spoločná snaha o zvýšenie kvality budovania inteligentného a inovačného ekosystému. To všetko bolo súčasťou druhého ročníka konferencie zameranej na inteligentné riešenia, tentokrát pod názvom „Fórum pre smart agendu 2024“. Organizátorsky ju malo v gescii Oddelenie rozvoja smart agendy, pričom pozíciu partnerov zaujali Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR (MPO ČR) spolu s Veľvyslanectvom ČR v Bratislave. „Agenda smart je pre nás najmä o zmysluplných riešeniach a nie komplikovaných stratégiách. Je to spojenie sedliackeho rozumu a unikátnych a inovatívnych technológií a dát pre plánovanie a riadenie našich území.“ – uviedol v otváracom príhovore štátny tajomník I. Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) Michal Kaliňák, ktorý prevzal záštitu nad podujatím. V rámci úvodných príhovorov vystúpil aj zástupca výkonného riaditeľa UN-Habitat Martin Mlynár, ktorý vyzdvihol dôležitosť smart agendy na Slovensku a zároveň prezradil, že jedna z pripravovaných regionálnych konzultácií organizácie UN-Habitat sa bude konať na jeseň tohto roka v Bratislave.

Počas dvoch dní sa uskutočnili štyri panelové diskusie, sedem prezentácií a informačný workshop k projektu PilotInnCities, ktorý MIRRI SR implementuje s už spomenutým MPO ČR. Diskutujúci v paneli „Dátové platformy ako nástroj inteligentného riadenia“ sa zhodli, že integrácia dát a ich široké využitie je nevyhnutným predpokladom napredovania digitalizácie každodenného chodu samosprávy, ale aj biznis prostredia. Okrem toho predstavili best practices zo svojej praxe a kľúčovú úlohu dátových platforiem pri transformácii rozhodovacích procesov. V paneli „Využitie potenciálu AI vo verejnej správe“ účastníci preberali aktuálny stav legislatívy súvisiacej so zavedením prvkov umelej inteligencie do fungovania verejnej správy, jej konkrétnych formách využívania v aplikačnej praxi štátneho, súkromného i akademického sektora, či možných rizikách spojených s rozširovaním presahu AI do rôznych oblastí spoločnosti. Zároveň priblížili svoj pohľad na fungovanie EDIH-ov regulačných sandboxov v slovenských podmienkach. V treťom diskusnom paneli s názvom „Podpora a rozvoj smart kapacít v území“ predstavitelia samospráv a MIRRI SR priblížili plány v oblasti podpory vzdelávania a rozširovania odborných personálnych kapacít v našich regiónoch a diskutovali o vzájomných synergiách, ale aj problematických faktoroch, ktoré v tejto súvislosti trápia samosprávy na úrovni miest i VÚC. Posledná panelová diskusia „Budovanie siete digitálnych dvojčiat v regiónoch“ sa zamerala na diskusiu o aktuálnom stave legislatívy súvisiacej so zavedením konceptu digitálnych dvojčiat, jeho konkrétnych formách využívania, príkladoch dobrej praxe v zahraničí a v SR, resp. budúcej perspektíve implementácie tohto modelu v našich samosprávach.

Konferencia tak ponúkla unikátnu príležitosť pre predstaviteľov územnej samosprávy, štátnej správy, akademickej obce či záujmových združení sumarizovať súčasný stav vývoja smart agendy a analyzovať najbližšie výzvy, ktoré všetkých spomenutých stakeholderov čakajú v najbližšej budúcnosti. Súčasťou podujatia boli takisto prezentačné stánky štyroch českých a šiestich slovenských inovatívnych spoločností. Aj týmto krokom, ktorý mal vysoko pozitívny ohlas, sme chceli zjednodušiť a zintenzívniť spoluprácu medzi verejným a súkromným sektorom.

Budeme radi, ak nám pošlete Vaše hodnotenie, ktoré môžete realizovať prostredníctvom krátkeho dotazníka.

Jednotlivé prezentácie sú dostupné tu.

Ešte raz srdečne ďakujeme všetkým účastníkom, panelistom a prezentujúcim za ich aktívnu participáciu na našej konferencii a veríme, že sa spoločne budeme môcť stretnúť na treťom ročníku Fóra pre smart agendu, ktorý plánujeme realizovať na jar roku 2025.

Fotogaléria: