V súvislosti s budovami sa dnes čoraz častejšie hovorí o použití zelených striech, a to nielen v súvislosti s klimatickými zmenami. Otázku zníženia nákladov na vykurovanie a klimatizáciu v dôsledku použitia zelenej strechy skúmajú viaceré štúdie. Vo všeobecnosti možno povedať, že zelená strecha plní v danom prostredí viacero funkcií a jej prínos úmerne rastie s veľkosťou zástavby.

Prvenstva v budovaní zelených striech nachádzame naprieč celým spektrom národov a období. Platnú legislatívu ukladajúcu povinnosť budovať zelené strechy (sklon < 30°) na nových budovách nachádzame v Dánsku. Povinné zelené strechy aspoň na niektorej časti každej novej budovy majú Francúzi. Toronto schválilo povinné zelené strechy na priemyselných aj obytných budovách. V susedných Čechách je najpokrokovejšie Brno, ktoré ako prvé v ČR poskytuje dotácie na podporu zelených striech. O dotácie môžu v Brne žiadať mestské časti, fyzické osoby, firmy, právnické osoby ako napr. majitelia nákupných centier, združenia vlastníkov bytov a podobne. Zelené plochy si vytýčili ako nevyhnutné pre obnovenie zdravého mestského prostredia aj v Linzi. Mestské nariadenie vyžaduje zelené strechy na nové komerčné a priemyselné budovy nad 100 m².

V slovenských pomeroch nachádzame podporu zelených plôch prostredníctvom vyhlásenej výzvy Ministerstva životného prostredia – OPKZP-PO2-SC211-2018-40 – 40. Vodozádržné opatrenia v urbanizovanej krajine, vyhlásenej od apríla r. 2018. Výzva odvtedy prešla viacerými navýšeniami, pričom plánované sú aj na rok 2020, z ktorých podpora sa ujde najmä pre verejný sektor, a tiež mestá i obce.

Viac: Vodozádržné opatrenia v urbanizovanej krajine