Vo svete sa už roky hovorí o potrebe podporovať rozvoj inteligentných miest a regiónov a táto téma si nachádza svoje miesto už aj na Slovensku, kde sa jej z pozície národného koordinátora venuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR). Čo sú to však vlastne tie inteligentné mestá a regióny?

Ak túto otázku zadáte do vyhľadávača, zistíte, že neexistuje jednotná, všestranne uznávaná definícia tohto pojmu. Rôzne inštitúcie a organizácie si definíciu prispôsobujú podľa svojich vlastných cieľov a priorít, a preto, ak sa aj my na Slovensku chceme rozprávať o systematickej podpore inteligentných samospráv zo strany štátu, musíme si jasne určiť, čo to znamená.

Pre účely svojich aktivít v oblasti podpory inteligentných miest a regiónov prichádza MIRRI SR s návrhom definície, ktorý vychádza z doterajšieho medzinárodného vývoja a poznatkov v oblasti Smart Cities, no zohľadňuje pritom zákonom dané úlohy a kompetencie ministerstva v oblasti podpory regionálneho rozvoja, koordinácie investičných projektov a informatizácie.

Za inteligentné mestá a regióny považujeme také, ktoré využívajú dáta, informačné a komunikačné technológie a participáciu, teda zapájanie širokej škály zainteresovaných strán do rozhodovania, ako nástroje na dosahovanie cieľov prispievajúcich k úspore finančných a materiálnych zdrojov, poskytovaniu kvalitnejších, pohodlnejších a efektívnejších verejných služieb a napĺňaniu merateľných ukazovateľov na úrovni mesta alebo regiónu.

Inteligentné mestá a regióny pri svojom rozhodovaní a tvorbe projektov aplikujú 4 kľúčové princípy (integrácia, inklúzia, inovácia a stratégia), pričom zrealizované aktivity majú preukázateľný pozitívny vplyv na dlhodobé zvyšovanie kvality života v meste a regióne a trvalo udržateľný rozvoj v regióne.

  • Integrácia: aktivity prechádzajú naprieč viacerými vertikálnymi osami riadenia mesta a prepájajú poznatky, skúsenosti a riešenia z rôznych domén.
  • Inklúzia: zvažuje vplyv prijatých rozhodnutí a zrealizovaných aktivít na všetky skupiny obyvateľov a zainteresovaných subjektov.
  • Inovácia: dáva priestor a podporuje nové prístupy k riešeniu problémov, podporuje a aktívne vyhľadáva nové riešenia „starých“ problémov.
  • Stratégia: vychádza z priorít a potrieb mesta alebo regiónu identifikovaných v strategických dokumentoch, predchádza impulzívnym rozhodnutiam a investíciám.

Definícia trvalo udržateľného rozvoja pritom vychádza zo správy Svetovej komisie OSN pre životné prostredie a rozvoj popisujúcej trvalo udržateľný rozvoj ako „taký rozvoj, ktorý umožňuje uspokojovanie potrieb súčasných generácií bez toho, aby boli ohrozené nároky budúcich generácií na uspokojovanie ich potrieb“ (BRUNDTLAND, G.H. 1987).

Ako možno vidieť, informačné a komunikačné technológie, dáta a participácia v modeli nie sú cieľ sám osebe, ale integrálny nástroj na dosiahnutie nadradených cieľov, ktorými sú efektívnejšia verejná správa, kvalitnejšie verejné služby a lepší výkon mesta vo vybraných kvalitatívnych ukazovateľoch. Projekty inteligentných miest a regiónov využívajú tieto nástroje a aplikujú uvedené princípy v záujme dosahovať lokálne ciele s pozitívnym nadregionálnym a globálnym dopadom.

Inteligentné mesto alebo región nie je teda definované ako stav, ktorý možno dosiahnuť, ale ako kontinuálny proces a spôsob nazerania na riešenie výziev, ktorý samospráva využíva pri tvorbe a implementácii rozhodnutí. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby sa prostriedky samospráv vynakladali efektívne, so širokým zapojením obyvateľov a na základe identifikovaných potrieb a viedli k všeobecnému zvyšovaniu životnej úrovne v regióne, aj v celej krajine.

Čo si myslíte o tejto definícii? Vnímate ju podobne ako my? Máte pocit, že je úplná alebo jej niečo chýba? Máte nejaké nápady, námety alebo pripomienky? Dajte nám vedieť na našom prvom workshope, ktorý na túto tému pripravujeme už 25. mája alebo emailom na našej „smart city“ tímovej adrese uvedenej v spodnej časti tohto webu.