V rámci európskeho politického programu Digitálne desaťročie do roku 2030 Európska komisia navrhla nový nástroj: Európske konzorciá digitálnych infraštruktúr (EDIC). Účelom EDIC-ov je umožniť implementáciu veľkých viacnárodných digitálnych projektov. Ide o rozsiahle projekty zavádzania a budovania kapacít pre digitálnu transformáciu EÚ, ktoré uľahčujú dosiahnutie cieľov digitálnej dekády. Vytvorením EDIC-ov budú koordinované investície smerované medzi EÚ a členské štáty, čo v konečnom dôsledku diverzifikuje úlohy presahujúce možnosti a kapacity samotných členských štátov.
V súlade s programom Digitálna dekáda 2030 sa členmi EDIC-u môžu stať len členské štáty, ktoré poskytujú finančný alebo nefinančný príspevok, čím v ňom získavajú aj hlasovacie právo. Následne, keď EK schváli implementačný akt o zriadení konkrétneho EDIC-u, sa ostatné členské štáty môžu kedykoľvek stať jeho členmi za spravodlivých a primeraných podmienok špecifikovaných v jeho stanovách. Členské štáty neposkytujúce finančný a nefinančný príspevok sa ku konkrétnemu EDIC-u môžu pripojiť oznámením. Získajú status pozorovateľa bez hlasovacieho práva.
Slovensko sa vďaka iniciatíve nášho oddelenia stalo historicky prvýkrát členom jedného z pripravovaných EDIC-ov: EDIC on Networked Local Digital Twins towards the CitiVERSE (zameraný na rozvoj digitálnych dvojčiat miest a regiónov). Členstvo v EDIC-u poskytne viacero benefitov vrátane šance byť pri zrode celoeurópskej iniciatívy a pokročilých technologických riešení zameraných na agendu digitálnych dvojčiat samospráv, ako aj medzinárodné prepojenie v rámci EÚ v tejto oblasti. Členstvo v EDIC-u pomôže urýchliť tvorbu a implementáciu digitálnych dvojčiat na Slovensku. Momentálne očakávané oficiálne spustenie EDIC-u sa očakáva v septembri/októbri 2024.