V priebehu troch týždňov na prelome mája a júna 2022 sme na oddelení inteligentných miest a regiónov (OIMR) zorganizovali sériu piatich verejných on-line workshopov so zástupcami samospráv, samosprávnych krajov, záujmových združení a odbornej verejnosti. Viac ako 120 jednotlivcov sa zúčastnilo diskusií, kde sa s nami mohli podeliť o svoje doterajšie skúsenosti s implementáciou nástrojov a princípov inteligentných miest a regiónov. Okrem toho navrhovali kľúčové výzvy, na ktoré by sme z pozície ministerstva mali zamerať pri podpore inteligentného rozvoja miest a regiónov v najbližších dvoch rokoch svoju pozornosť.

V rámci prvého workshopu sme diskutovali o definícii inteligentnej samosprávy. Táto problematika totiž nie je vždy jednotne charakterizovaná a existuje na ňu viacero náhľadov. Jasné zadefinovanie pojmov nepochybne pomôže ďalšej podpore miest a regiónov. Našou spoločnou snahou je pomenovať výzvy, problémy a prekážky inteligentného rozvoja a hľadať optimálne možnosti ich eliminácie. Okrem toho OIMR predstavilo konkrétne nástroje, princípy, ciele a dlhodobý dopad na inteligentnú samosprávu prostredníctvom hodnotovej pyramídy. Nasledujúce štyri stretnutia sa už zaoberali jednotlivými komponentmi, ktoré spoločne definujú kľúčové ciele podpory inteligentných miest a regiónov v rokoch 2023-2025.

Druhý workshop bol zameraný na komponent dát a IKT ako nástrojov inteligentného rozvoja miest a regiónov. Samosprávy majú v tomto smere rôzne príležitosti na posun vpred, no zároveň musia počítať aj s výzvami, ktoré nie je jednoduché prekonať. Práve preto považujeme za nutné tento aspekt dôsledne komunikovať a napomáhať tak ku kvalitnému zberu dát, ich analýze a aplikovaniu systému open data. Takisto sa účastníci zhodli na nutnosti prepojenia všetkých štátnych registrov a vzájomnom zdieľaní potrebných dát.

Ústredným motívom tretieho workshopu bola participácia a inklúzia v smart projektoch miest a regiónov. Účastníci deklarovali, že ide o dôležité komponenty rozvoja, pričom cieľom je zapájanie občanov do spravovania komunity, v ktorej žijú. Dôraz sa bude takisto klásť na vzdelávanie, komunikáciu, budovanie dôvery a predchádzanie konfliktom, keďže dnes je polarizácia v spoločnosti veľmi výrazná. Z týchto procesov nemôžu byť vynechaní ani seniori, sociálne slabšie skupiny a inak znevýhodnené skupiny občanov, čo by malo byť zabezpečené inkluzívnym prístupom pri formulovaní riešení.

Účastníci štvrtého workshopu sa zaoberali ďalšími dvoma dôležitými komponentmi inteligentného rozvoja – inováciami a integráciou. V tomto ohľade prebiehali intenzívne diskusie o zámeroch a zmysle inovatívnych projektov vo väčších a menších obciach/mestách, ako aj o vzťahu inovácií k strategickým dokumentom regiónov (najmä PHRSR). Integrovaný prístup by sa mal uplatňovať v spolupráci jednotlivých inštitúcií, ale aj v rámci internej komunikácie vnútri konkrétneho úradu – na úrovni odborov a oddelení. Podstatnou úlohou do budúcnosti bude tiež zmena organizácie územnej samosprávy ako takej, napr. zavedením spoločných obecných úradov, centier zdieľaných služieb a pod.

Posledný zo série workshopov sa zameral na mestský a regionálny smart rozvoj v súlade s lokálnymi stratégiami. Kľúčovou oblasťou riešení bola v tomto smere stratégia. Jednotliví účastníci prinášali svoje pohľady najmä na kľúčové dokumenty (napr. PHRSR), stav strategického plánovania v území, ale aj na úrovni štátu a pod. Vo vzájomnej diskusii sa zhodli, že strategický rozvoj musí byť správne metodicky nastavený a koncepčne jednotný. Samosprávy v spolupráci so štátom budú musieť zapracovať tiež na štandardoch, podľa ktorých budú dané stratégie pripravované a cielené na problematické segmenty fungovania. Zástupcovia relevantných aktérov uviedli aj niekoľko slovenských best practice príkladov využívajúcich moderné prvky plánovania a strategického rozvoja vlastného územia/regiónu.

Diskutujúci na workshopoch predstavili svoje názory na zadefinované hlavné ciele a typy aktivít pri podpore inteligentných miest a regiónov, načrtli potenciálne výzvy pri ich dosahovaní a odporúčania pre ich odstraňovanie. So všetkými podnetmi, ktoré na stretnutiach zazneli, budeme ďalej pracovať pri tvorbe a priorizácii odporúčaných opatrení v rámci Akčného plánu inteligentných miest a regiónov na roky 2023 – 2025. Týmto však naša práca s odbornou verejnosťou nekončí a v konzultáciách so zástupcami miest a krajov budeme pokračovať aj naďalej. Sledujte naďalej našu stránku alebo sa prihláste na odber noviniek pre vždy aktuálne informácie o našich plánoch a aktivitách.