V dňoch 26.-27. marca sme sa spolu s vedúcim partnerom nášho projektu PilotInnCities, MPO ČR, zúčastnili medzinárodného kapitalizačného workshopu „Boosting Knowledge and Competitiveness in the Danube Region“, ktorý sa konal priestoroch Centra vedecko-technických informácií SR v Bratislave.

Organizáciu workshopu zastrešili zástupcovia prioritných oblastí 7 (PA7 Znalostná spoločnosť ) a 8 (PA8 Konkurencieschopnosť) Stratégie EÚ pre dunajský región (EUSDR) s podporou CVTI SR, Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, Ministerstva školstva, vedy, výskumu a vývoja SR, Ministerstva hospodárstva, práce a cestovného ruchu Bádenska-Württemberska (Nemecko), Ministerstva hospodárstva Chorvátskej republiky a Univerzity v Belehrade zo Srbska.

Hlavným cieľom workshopu bolo vytvoriť synergie medzi projektmi financovanými prevažne v rámci programu Interreg Danube a relevantnými pre dané prioritné oblasti EUSDR, podporiť nové aktivity, platformy na zdieľanie skúseností a budúce projekty s aktívnym dopadom na výskum, inovácie a transfer technológií v Dunajskom regióne.

Náš projekt PilotInnCities bol zaradený do diskusnej skupiny v rámci kategórie „Udržateľné mestá a regióny“. Diskusia sa sústredila na štyri kľúčové oblasti. V rámci prenosu a škálovateľnosti poznatkov bol vyzdvihnutý význam metódy agilného pilotovania využitej v rámci PilotInnCities ako univerzálnej metódy flexibilnej implementácie inovatívnych riešení a potreba dlhodobej výmeny skúseností medzi zainteresovanými stranami. Pri maximalizácii dopadu a vizibility sa účastníci zhodli na dôležitosti organizovania strategických podujatí a využívania siete EUSDR na šírenie výsledkov projektov a podporu regionálnej spolupráce. V oblasti vplyvu na tvorbu politík a kapitalizáciu v Dunajskom regióne bola zdôraznená potreba väčšieho presadzovania integrácie relevantných výstupov projektov do tvorby politík na národnej/regionálnej úrovni, využitie statusu vlajkovej iniciatívy Dunajskej stratégie a zapojenie tvorcov politík prostredníctvom rotujúceho predsedníctva krajín v EUSDR. Pokiaľ ide o spoluprácu a budúce projektové príležitosti, účastníci sa zhodli na potrebe organizovania matchmaking podujatí, vytvorenie otvorenej databázy kontaktov a rozšírenie agilného pilotovania do ďalších krajín prostredníctvom komplementárneho škálovacieho programu.

Vďaka vzájomnej diskusii so zástupcami Dunajskej stratégie sme s koordinátormi EUSDR rokovali aj o možnosti väčšieho zaradenia a efektívnejšej reprezentácie agendy smart city v rámci tematických pracovných skupín prioritnej oblasti 8 zameranej na podporu konkurencieschopnosti.

Budovanie sietí, strategické zosúladenie s politickými prioritami a podpora udržateľných inovačných ekosystémov sú kľúčovými faktormi pre rozvoj konkurencieschopnosti Dunajského regiónu.