Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR pomáha modernizovať IKT nástroje a zvyšovať dostupnosť digitálnych služieb vo verejnej správe vďaka finančnému príspevku z výzvy  č. OPII-2020/7/11-DOP s názvom „Moderné technológie“ a v súčasnosti stále otvorenej výzvy „Moderné technológie II“.

Hlavnou aktivitou projektov je budovanie inteligentných miest a regiónov. Podpora bola pripravená pre monitorovacie zariadenia, kamery, senzory a prepojenie s mestskými informačnými systémami. Účelom inteligentných miest a regiónov je vytvoriť vhodné prostredie pre lepšie rozhodovanie, riadenie a investovanie. Ministerstvo takto definovalo 5 oblastí, kde je možné uplatniť tieto technológie. Sú nimi sieťové odvetvia, verejné služby, mobilita a doprava, životné prostredie, sociálne služby a vzdelávanie. V prvom kole výzvy sa zapojilo celkom 35 miest, ktorých projekty boli úspešne schválené a podporené príspevkom v celkovej výške 30 miliónov eur.

Mesto Tvrdošín sa vo svojom projekte venuje dopravnej infraštruktúre, verejnému osvetleniu, telekomunikačným zariadeniam a verejnému rozhlasu, bezpečnosti v meste, cestovnému ruchu, životnému prostrediu a kultúre. Špecifické ciele uvedených tém sa obsahovo prelínajú a vznikajú tak viacúčelové riešenia, ktoré prispievajú k zvýšeniu kvality života v meste. Napríklad zavedením moderného osvetlenia mesto vyčíslilo ročnú úsporu elektriny nového systému regulácie podľa harmonogramu stmievania voči starej modelovanej sústave až na 68 % za rok. Mesto konštatuje, že ešte nemá zavedenú integračnú platformu pre ekosystém smart riešení a technológií, takže riadenie zatiaľ zostáva decentralizované.

Mesto Trstená sa veľmi podobne ako mesto Tvrdošín zameralo na dopravu, bezpečnosť a životné prostredie prostredníctvom riešení pre bezpečné priechody pre chodcov na frekventovaných komunikáciách, inteligentné osvetlenie, meteostanice, monitorovanie dronmi. Trstená zabezpečila prostredníctvom projektu aj integračnú platformu. Súčasťou smart inovácií v meste je aj „Karta občana“, ktorá bude postupne slúžiť nielen pre komunikáciu s mestom, ale aj adresné riadenie odpadového hospodárstva či parkovania v meste.

V projektoch ďalších miest ako sú Bojnice, Holíč či Dolný Kubín, sa opakujú tieto riešenia inteligentných priechodov pre chodcov, parkovacieho systému, kamerového systému a verejného osvetlenia. Aj Banská Bystrica si presadila projekt pre modernizáciu križovatiek podľa najmodernejších kritérií a s preferenciou MHD. Moderný systém riadenia svetelnej signalizácie umožní väčšiu priepustnosť križovatiek a budú monitorované dáta o účastníkoch premávky. Mesto Žilina v januári tohto roku informovalo, že aj ich schválený projekt pre moderné technológie napreduje podľa harmonogramu. Opäť ide o modernizáciu frekventovaných križovatiek na žilinských sídliskách, inštaláciu meračov rýchlosti, meračov intenzity dopravy či inteligentného osvetlenia.

35 slovenských miest bude mať takto pripravenú základnú bázu vo vybraných oblastiach, ktoré sú pre ne dôležité a najviac uľahčia život obyvateľom z pohľadu bezpečnosti, zdravého životného prostredia a komunikácie s úradmi. Softvérové riešenia a integračné platformy sú skvelým základom pre ekosystémové riadenie mesta na základe zbieraných dát. Práve doprava je základným atribútom miest súčasnosti, predstavuje významný ekonomický faktor a je nevyhnutným predpokladom pre ďalší rozvoj miest. Dopravné zápchy, nehody a znečistenie sú často najpálčivejšími problémami miest. Základnou výzvou pre inteligentné mestá je vytvoriť efektívnu a bezpečnú dopravu vrátane verejnej dopravy, integrovanú s MaaS (Mobility-as-a-service). S tým súvisia politiky a stratégie pre kvalitu ovzdušia a ďalšie ukazovatele zdravého životného prostredia. Spolu s rozvojom fyzickej infraštruktúry je potrebné rozvíjať aj digitálnu infraštruktúru napomáhajúcu rozvoju inovácií tak, ako to už mnohé slovenské mestá vo výzvach popísali a postupne realizujú.

Pre veľký záujem a pozitívnu odozvu samospráv Ministerstvo v roku 2021 rozšírilo podporu samospráv vyhlásením Výzvy na predkladanie ŽoNFP pod názvom „Moderné technológie II“. Momentálne je otvorené tretie kolo výzvy, v ktorom sa môžu krajské mestá a samosprávne kraje mimo viac rozvinutého regiónu uchádzať o finančnú podporu projektov zameraných na zvyšovanie kvality eGovernment služieb pre občanov, zlepšovanie dostupnosti dát vo verejnej správe, zlepšovanie digitálnych zručností alebo zvyšovanie pokrytia širokopásmovým internetom. Viac informácií o tejto výzve nájdete na webe MIRRI SR.