Veľkú úsporu nemocnici priniesla výmena zastaraného centrálneho parného systému zásobovania teplom s nedostatočnou reguláciou. Vďaka investícii nemocnica znížila spotrebu plynu približne o polovicu. Ročná celková garantovaná úspora energií bola v roku 2016 prekročená o 23% (celková úspora 192 100 EUR s DPH), v roku 2017 potom o 11 % (celková úspora 173 352 EUR). Projekt si právom odniesol aj Hlavnú cenu EFEKTIA 2018 za celkovo najlepší projekt Garantovanej energetickej služby (GES).

„Vo svidníckej nemocnici bol najstratovejší zastaraný centrálny parný systém zásobovania teplom, ktorý mal nedostatočnú reguláciu. Rozhodli sme sa ho preto odstaviť a vybudovať kotolňu s plynovými kondenzačnými kotlami. Popri tom sme zrekonštruovali rozvody, vymenili ventily a podobne. Vďaka investícii sme v nemocnici znížili spotrebu plynu približne o polovicu,“ uviedla pre TREND manažérka prevádzky Andrea Čarabová.

Systém automaticky v závislosti od počasia a využívania priestorov reguluje výrobu tepla pre vykurovanie a teplú vodu, čo je síce bežný štandard v bytových domoch, ale v nemocniciach sa zavádzal prvý raz. „Dosahujeme nielen garantovanú úsporu, ale aj úsporu nad rámec hodnoty garantovanej úspory. Návratnosť investície sa tak z plánovaných piatich rokov znížila na štyri,“ doplnila A. Čarabová.

„Dnes máme absolútnu kontrolu nad teplotou v priestore, takže nemôže nastať situácia, že by bolo pacientom v izbe príliš zima alebo by bola miestnosť prehriata. Systém teplotu reguluje podľa povahy priestoru a zohľadňuje pritom aj jeho technický stav. Dokáže tak nastaviť presne takú teplotu, aká je pre danú miestnosť potrebná,“ povedal pre TREND riaditeľ svidníckej nemocnice Slavko Rodák.

Viac:

http://www.apes-sk.eu/vitazne-projekty-2018/

https://www.etrend.sk/firmy/svidnicka-nemocnica-vyhrala-hlavnu-cenu-za-projekt-ktory-setri-energiu.html