Verejné osvetlenie predstavuje jednu pozoruhodnú sieť rozmiestnenú v mestách po celom svete. Ide o sústavu spájajúcu viac ako 360 miliónov pouličných lámp s prístupom k zdroju elektrickej energie. Niet divu, že pouličné lampy sa stávajú vyhľadávaným nástrojom IoT platforiem, ktoré môžu poslúžiť mnohým súčasným a budúcim urbanistickým riešeniam. Pouličné lampy sú ideálnou infraštruktúrou aj pre montáž inteligentných mestských systémov. Keď sa použijú na vytvorenie sietí a monitorovanie, stávajú sa senzorovou platformou zvyšujúcou efektivitu a poskytujú životne dôležité údaje pre nespočetné množstvo mestských riešení.

Príkladom takéhoto riešenia je implementácia LED osvetlenia, ktorá sa vypláca vďaka prínosu úspor na energiách, výhodách pri zvyšovaní bezpečnosti obyvateľov, efektívnosti, znižovaní emisií skleníkových plynov a celkovým prínosom. LED svietidla spotrebujú menej energie, to je fakt. Pri prechode na LED svietidla sa účty za pouličné osvetlenie znižujú o 50 % až 70 %, zatiaľ čo cena a kvalita tohto osvetlenia sa neustále zlepšuje. Zároveň, inteligentné osvetlenie je považované za jednu z najpripravenejších technológií pomáhajúcich mestám s prechodom na nízkouhlíkové hospodárstvo a znižovaní emisií v nasledujúcom desaťročí.

Funkcie diaľkového ovládania, stmievania a plánovania sú benefitom prepojeného pouličného osvetlenia, ktoré majú zásadný vplyv na úspory energie a údržbu a možno ich dosiahnuť pomocou nenákladného prepojenia. Za to pokročilejšie funkcie osvetlenia, ako napríklad ovládanie farieb, adaptívne osvetlenie, reakcia na núdzové situácie si vyžadujú už rýchlejšie a bezpečnejšie siete. Tieto siete umožňujú odolné a rýchle prepojenia, čo je potrebné pre náročnejšie Smart City riešenia. Inteligentné pouličné osvetlenie so 4G LTE a 5G môže poskytnúť platformu pre WIFI, streamovanie videí vo vysokom rozlíšení, detekciu ohrozenia, monitorovanie kvality ovzdušia, riadenia dopravy a aj inteligentného parkovania.

Očakáva sa, že v roku 2030 vzrastie spotreba energie o 35 %. Osvetlenie predstavuje 19 % z celkovej spotreby energie a až 30 – 50 % účtu mesta za energie, takže inteligentné pouličné osvetlenie predstavuje vynikajúcu príležitosť na zlepšenie. A s touto výzvou na zlepšenie sa rozhodli popasovať aj metropoly uvedené v nasledovných príkladoch.

Barcelona: Barcelona zverejnila svoj prvý Light Masterplan v roku 2012, ktorý zahŕňal použitie inteligentného pouličného osvetlenia s LED svietidlami. Mesto v súčasnosti inštaluje 10 000 pouličných svietidiel vo všetkých dištriktoch. Svietidla obsahujú senzory rozoznávajúce pohyb a stlmia sa aby šetrili energiu v prípade neprítomnosti jej účastníkov. Inteligentné stĺpy sú spravované na diaľku, poskytujú bezplatné Wi-Fi pripojenie a zhromažďujú údaje o znečistení ovzdušia a hluku.

Kodaň: The city´s lighting master plan bol schválený v roku 2014 a zaviedol 20 000 pouličných lámp, vďaka ktorým sa zvýšila energetická účinnosť s úsporami približne 65 %. Prostredníctvom diaľkového ovládania osvetlenia stlmia, keď nie sú potrebné, alebo zvýšia ich silu, čím zvyšujú bezpečnosť, keď cyklisti alebo chodci prechádzajú okolo.

Chicago: mesto spustilo program inteligentného osvetlenia v roku 2017. Inštaláciu 270 000 pouličných LED žiaroviek naplánovalo do obdobia 4 rokov. Chicago odhaduje, že ročne ušetrí okolo 10 miliónov dolárov. Svetlo vyššej kvality poskytované technológiou LED zlepší viditeľnosť a bezpečnosť.

Londýn: The City of London je historická finančná štvrť v centre Londýna známa ako popredné svetové centrum medzinárodného obchodu. Jeho úzke uličky a vysoké budovy sú neraz prekážkou kvalitného pripojenia. Mesto sa preto rozhodlo vytvoriť nízkofrekvenčnú sieť, kde každý stĺp pouličného osvetlenia je pripojený prostredníctvom IP a slúži ako uzol. Očakáva sa, že prechod približne 12 500 pouličných lámp na LED technológiu do roku 2020 povedie k úspore energie najmenej 70 %, zníženiu emisií CO2, tiež nákladov na údržbu.

(Redigovaný pôvodný text: Esther Fuldauer / Lighting the road to smart cities and sustainability)

Náhľad: Oliver Fetter on Unsplash / Javier García on Unsplash